Dela nyhet
Höstsäsongen är igång
15 aug 2022 0 kommentarer

Höstsäsongen startades med en halvdag på Lundbyvallen med träning och lunch efter ett välförtjänt sommaruppehåll. Trots en ganska rörig vårsäsong med tränarbyte och förändringar i truppen har laget lyckats hålla ihop det och vi blickar framåt.
En seger och en förlust har säsongen inletts med, två matcher som det tar lång tid för oss att komma in i och hitta spelet. Roslagsderbyt mot Roslagsbro resulterade i en 2-0 seger på hemmaplan och Wigör borta resulterade i en 2-0 förlust. En okej insats sett till totalen men vi behöver hålla kvalitén högre under 90 minuter för att ta fler poäng.
Med nio matcher spelade ligger vi på en sjundeplats i tabellen, en relativt jämn tabell poängmässigt upp till tredjeplacering men där många har två till tre matcher mindre spelade.
Kommentarer