Dela nyhet
Informationsbrev 14/3 -23
14 mar, 08:09 3 kommentarer
Nu har vi kommit en bit in i Mars och vintern håller i sig på ett eller annat sätt.
Vi siktar på att börja träna utomhus så snart det blir lite varmare och konstgräsplanen går att nyttja men än så länge håller vi oss inomhus.
Vi tränar fortfarande med pojkarnas P16-lag vilket vi tycker har fungerat jättebra, men planen är att de framåt våren kommer hålla egna träningar.
Riala GoIF välkomnar gärna fler spelare till samtliga lag så känner ni någon som skulle vilja prova spela med oss så är de mer än välkomna.
Vi erbjuder plats till flickor födda 2016 och 2015.
Kommentarer
Sanne Wiman 14 mar, 18:06
Vill ni fortfarande ha föräldrar i hallen ? Jag upplever att det är väldigt mycket folk och ståhej runt om. Tänker mest för eran skull :)
Jonas Olsson 14 mar, 19:03
Hej Sanne,
Bra fråga! Vi har ansett det nödvändigt att ha föräldrar närvarande om barnen skulle behöva stöd eller gör illa sig. Barnen är fortfarande väldigt unga och självständigheten skiljer sig mycket mellan de olika individerna. Detta blir bättre för varje träning men i början hände det att barn var påväg över vägen för att besöka toaletten utan följeslagare. Vi hade även ett par incidenter där missförstånd mellan föräldrar ledde till att ingen plockade upp barnen efter träningen.
Samtidigt blir det ibland ett störningsmoment för barnen med närvarande föräldrar och syskon som tar tid från träningen. Det kan jag verkligen hålla med om.
Vi får ta ett snack om vi ska överväga något annat förhållningssätt. Hur gör ni i F14?
Läktaren är helt klart att föredra framför att hallen om man väntar på sitt barn 😊
Sanne Wiman 14 mar, 19:13
Kommer ju alltid vara föräldrar som kanske har långt att åka så man inte hinner hem mellan, en del har närmre hem när man kör i Riala och Vice versa med Länna :)
Men vi upplevde att barnen ville till sina föräldrar eller sökte uppmärksamhet vilket oxå kunde göra det svårt så i den mån det går sa vi att man fick lämna (covid hjälpte till) och det gjorde stor skillnad på tjejernas utveckling tycker jag. Dels kan man som ledare va lite strängare när det krävs eller vad man ska säga, och tjejerna lyssnar mer på en när föräldrarna inte är där. Det gjorde att fokus blev helt annat.
Så ja jag skulle verkligen rekommendera det el som du säger, läktaren om man inte vill ta en promenad medan. För allas skull :)